Erősen támadják a táplálkozási szakértők azt a hat és tizenkét éves kor közötti kislányoknak szóló diétáskönyvet, amelynek dundi főhősnője drasztikus fogyásba kezd, hogy visszahúzódó kislányból idővel az iskola futballsztárjává nője ki magát.
Paul Kramer Maggie Goes on A Diet (Maggie diétázik) című könyve csupán októberben fog megjelenni az Egyesült Államokban, de már most megtalálható számos könyvesbolt internetes oldalán. A könyv a 14 esztendős Maggie történetét meséli el, aki „egy rendkívül túlsúlyos és önbizalomhiánnyal küszködő kislányból, idővel az iskola normális súlyú futballsztárjává válik” – olvasható a The Independent brit napilap online kiadásában (independent.co.uk).
„A testmozgással és kemény fizikai munkával teli idő alatt Maggie egyre magabiztosabb lesz és sikerül kialakítania egy pozitív önképet”. A könyv célközönségét a hat és tizenkét éves kor közötti gyerekek alkotják, akik a különböző táplálkozási rendellenességek kialakulásának szempontjából a legkritikusabb korosztályba tartoznak. A gyermekkori elhízás ugyanakkor hatalmas problémát jelent Nagy-Britanniában, ahol minden tízből három gyermek küzd komoly súlyproblémákkal.
A kritikusok szerint a gyermekkori elhízás ellen folytatott harc során elsősorban a szülőket kell megcélozni. „Tisztában vagyunk azzal, hogy a testsúllyal, mérettel és az alakkal kapcsolatos problémák egyre fiatalabb korban kezdik foglalkoztatni a gyerekeket. Már a hat-, és hétévesek is azt gondolják, hogy a méreteik alapján fogják megítélni őket a világban, és, hogy a nagy méret egyenlő a kövérséggel, ami pedig egyenesen út a népszerűtlenséghez” – mondta Susan Ringwood, a Beat nevű táplálkozási rendellenességekkel foglalkozó jótékonysági szervezet vezetője.
„A diéták nem okoznak közvetlenül táplálkozási problémákat, de ha a negatív testkép miatti alacsony önértékeléssel párosulnak, akkor jelentősen növelik a rendellenségek kialakulásának kockázatát” – tette hozzá. „A gyerekeknek csupán orvosi felügyelettel és a háziorvosuk bevonásával szabadna diétázniuk. A felnőtté válásuk során folyamatos súlygyarapodásra és egy sor tápanyagra, valamint megfelelő kalóriára van szükségük ahhoz, hogy egészségesen fejlődjenek. A kamaszkori aggodalmak úgy is időben jelentkeznek majd náluk, ezért fölösleges már hatévesen ezekkel traktálni őket” – hangsúlyozta Ringwood.
A brit állami közegészségügyi szolgálat (NHS) szerint a gyermekek egészséges fogyásához biztosítani kell a rendszeres – lehetőleg a családdal közös, zavartalan – étkezéseket. A fiataloknak frissen facsart gyümölcsleveket, vagy vizet kellene adni a cukros üdítőitalok, illetve a mazsolához és répaszeletekhez hasonló egészséges rágcsálnivalókat az omlós sütemények és egyéb édességek helyett. Ötéves koruktól kezdve pedig naponta legalább egyórányi – egyénre szabottan megerőltető – testmozgásra kellene ösztönözni őket.