A gyöngyöspatai közfoglalkoztatási mintaprogrammal párhuzamosan a Belügyminisztérium – ígéretéhez híven – a Gyöngyösi kistérségben újabb mintaprogramot indított. Gyöngyösoroszi polgármesterét Vernyihel Líviát és az úttörő Gyöngyöspata jegyzőjét, Dr. Mátyás Istvánt eddigi tapasztalatairól kérdezte a közigazgatás hírszolgáltatója.
A gyöngyöspatai közfoglalkoztatási mintaprogrammal párhuzamosan a Belügyminisztérium – ígéretéhez híven – a Gyöngyösi kistérségben újabb mintaprogramot indított. A két település polgármesterét és a közfoglalkoztatókat tapasztalatairól kérdezte az OrientPress Hírügynökség, a közigazgatás hírszolgáltatója.
Milyen tapasztalataik vannak a közmunkaprogram elindításáról?
Tapasztalatokból még nem sok van, mivel hétfőn indult csak el a program – nyilatkozta az OrientPressnek Vernyihel Lívia, polgármester. Akkor munkavédelmi baleseti oktatások folytak, a munkaszerződések aláírására és a védőruhák átvételére került sor. Kedden dolgoztak először az emberek, 60 helybeli lakos, s bár őrült meleg van, jól ment a munka. Az Egererdő Zrt. a foglalkoztató, nem az önkormányzat, így ők biztosan többet tudnak mondani.
– Mi volt az önkormányzat szerepe a programban?
– Mi abban működtünk közre, hogy múlt héten az önkormányzat vállalta azt, hogy fölvette a munkavállalók adatait. A cigány kisebbségi önkormányzattal együtt választottuk ki a személyeket, fölvettük a munkavállalási szerződéshez szükséges adatokat, valamint az Egererdő üzemorvosának helyiséget biztosítottunk az önkormányzati rendelőben, mert hatvan ember kivizsgálása nem egyszerű feladat.
– Hogyan fogadta a község a kezdeményezést?
– Nagy általánosságban örülnek az emberek, maga az önkormányzat nagyon pozitívan értékeli a program elindítását. Rengeteg nálunk a munkanélküli: 1528 lakosból 234 személy. Közülük volt aki tőlünk kapott bérpótló juttatást, vagy a munkaügyi központból. Néhányan sehonnan. December 31-éig tart ez a munka, lehet, hogy tovább is, de egyelőre eddig kötötték a szerződést.
-Mit tart fontosnak a helyzettel kapcsolatban?
– Örömteli, hogy a cigány kisebbségi önkormányzat is szerepet vállalt, velük egyetértésben dolgoztunk. A jövőben a közútkezelő Zrt.-nél újabb 10 embert helyeznek majd el. Jó, hogy a közfoglalkoztatásra a Belügyminisztériumban államtitkárság alakult, és az intenzív munka következtében gyorsan született hathatós eredmény. További mintaprojektek is indulnak a jövőben, de ezekről még egyeztetünk – nyilatkozta Vernyihel Lívia, Gyöngyösoroszi polgármestere.
***
A közfogalkoztató cég, az Egererdő Zrt. nevében sajnos senkit sem lehetett a szerdai napon elérni. A Belügyminisztérium sajtónyilatkozatából tudjuk, hogy 60 közfoglalkoztatott munkanaponként 8 órában dolgozik állami tulajdonban lévő, külterületi földeken. Munkabérük a jelenlegi minimálbér összege, havi bruttó 78.000 forint.
***
A programot elsőként elindító Gyöngyöspata megbízott jegyzőjét, Dr. Mátyás Istvánt kérdeztük az eltelt hónapok tapasztalatáról, a tényleges munkavégzésről.
– Hányan dolgoznak és pontosan milyen munkában a községben?
40 fő került alkalmazásra és negyven fő dolgozik jelenleg. A munka erdőtelepítés előkészítése, vagyis bozótirtás, talajrendezés. A falu végtelenül boldog, hogy negyven fő dolgozik, sőt, még 22 főt fölvett a vízminőség javító társulás. További 10 főt a magyar közútkezelő foglalkoztat, ők Gyöngyöspata környékén ároktisztítást végeznek.
– Hogyan értékeli a falu a kezdeményezést?
– Hangfelvételeim vannak arról, hogy a romák követelik a munkát, és ezért kiabálnak velem. Ez óriási boldogság, egy jegyző többet nem is kívánhat. Gyöngyöspatán most csend van, nyugalom van, az emberek elfáradnak a munka utánra, pihennek, ezzel foglalkoznak. A legnagyobb hiányzás 15 százalékos volt, napszúrás miatt, de ez is korábban történt. A napi fejadagot végrehajtják.
– Hogy érzi, ösztönző a havi fizetés?
A fizetést havi három alkalommal, készpénzben kapták meg a dolgozók, ez egy kis csodálkozást váltott ki itt, de ez volt a Belügyminisztérium határozata.
Harmath Artemisz