Az FHB Jelzálogbank Nyrt. a második negyedévben 759 millió forint konszolidált adózott eredményt ért el, ami több mint négyszerese az első negyedévinek, és a banki különadóval korrigálva 5,8 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakit. Az első félévi konszolidált adózott eredmény 928 millió forint, a banki különadóval korrigálva 8,9 százalékkal alacsonyabb a tavalyi első félévinél – tette közzé a hitelintézet gyorsjelentésében hétfőn a BÉT honlapján.
A nemzetközi beszámolókészítési szabványok (IFRS) előírásai szerint összeállított konszolidált jelentés szerint a banki különadó nélkül az FHB Csoport 2011 második negyedévében közel 1,4 milliárd forint adózott eredményt ért el, amely a 2011. első negyedévi korrigált nyereségnél 15,8 százalékkal magasabb. A második negyedévi adózás előtti eredmény a banki különadó nélkül 1,7 milliárd forintot tett ki.
A konszolidált részvényesi vagyon – túlnyomórészt a nyereségből felhalmozott vagyon emelkedésével – 20,7 százalékkal növekedett, és 2011. június végére megközelítette az 59,9 milliárd forintot.
A jelentés kiemeli, hogy az FHB Csoportnak az egyre nehezedő külső körülmények ellenére sikerült javítania eredményét. Az Allianz Bank integrációja a jelentés szerint a második negyedévben még jelentősebb ráfordításokat igényelt, a harmadik negyedévtől azonban már a hangsúly az üzleti aktivitás erősítésére tevődik át.
A bankcsoport költséghatékonysági mutatója a tavalyi első félévi 47,3-ról 72,1 százalékra romlott, a költség-bevétel arány növekedését elsősorban a hitelintézeti különadó, az Allianz Bank integrációjának költségei és a csökkenő kamatmarzs okozta. A költséghatékonysági mutató értéke a különadó nélkül 64,2 százalék.
Az átlagos nettó kamatmarzs a második negyedévben 21 bázisponttal csökkent, egy év alatt pedig 61 bázisponttal, 3,43-ról 2,82 százalékra.
Az FHB Csoport mérlegfőösszege egy év alatt 1,2 százalékkal – 829,5 milliárdról 839,8 milliárd forintra – emelkedett, ami elsősorban az Allianz Bank megvásárlásának köszönhető, valamint kisebb mértékben a forint árfolyam gyengülésének. Március végéhez képest mintegy 1,6 százalékkal bővült a mérlegfőösszeg, ami szinte kizárólag a forintárfolyam gyengülésének következménye. Forrásoldalon az állami hitel összege 35,1 milliárd forinttal csökkent, miután februárban megkezdődött a visszafizetése (negyedévente 50 millió euró tőketörlesztés történik). Június végén az állami kölcsönből közel 80,1 milliárd forint forrás állt a bank rendelkezésére.
Az FHB Csoport saját értékesítésű hiteleinek bruttó állománya június 30-án 391,9 milliárd forintot tett ki, 2010 végéhez képest 3,2 százalékkal csökkent, az első negyedév végihez képest 2,7 százalékkal nőtt, elsősorban az árfolyamváltozások következtében. Éves szinten 7,8 százalékkal bővült a hitelállomány, ami az Allianz Bank beolvadásának és a kkv hitelállomány emelkedésének köszönhető. A refinanszírozott hitelek állománya éves szinten 9,7 százalékkal, 244 milliárd forintra csökkent, az előző negyedévihez képest pedig 0,8 százalékkal emelkedett a forint árfolyamának gyengülése következtében.
A nem teljesítő hitelek aránya június 30-án 6,19 százalék volt (március 31-én 6,18, 2010. június 30-án 5,06 százalék). Az értékvesztés állománya június végén 25,3 milliárd forintot tett ki, a március végi állománynál 2,1 milliárd forinttal, az egy évvel korábbinál pedig 13,2 milliárd forinttal magasabb.
A forgalomban lévő jelzáloglevelek még nem törlesztett névértéke és kamata június végén 472,198 milliárd forint, a fedezetek értéke 762,376 milliárd forint volt.
Az FHB az első félévben 31,5 milliárd forint forrást vont be értékpapír kibocsátás révén. Összesen 47 millió euró és 5,57 milliárd forint jelzáloglevél és 11 milliárd forint kötvény járt le, visszavásárlásra nem került sor. A teljes kinnlevő jelzáloglevél állomány 8,3 milliárd forinttal csökkent.
Az FHB részvényeit a Budapesti Értéktőzsde A kategóriájában jegyzik, a papír hétfőn 642 forinton zárt, legmagasabb értéke az elmúlt egy évben 1.245 forint volt, a legalacsonyabb 604 forint.