A Nemzetgazdasági Minisztérium szakértői pénteken azokkal a munkaadói szervezetekkel folytattak szakmai egyeztetést, akik a konzultáció első szakaszában érdemi írásbeli észrevételt tettek a munka törvénykönyve konzultációs tervezetéhez. A személyes egyeztetés során nyilvánvalóvá vált, hogy a munkaadók üdvözlik, és jó iránynak tartják a Munka Törvénykönyv tervezett változtatásait. Az MSZP szerint nem hozott előrelépést a kormány és a szakszervezetek tárgyalása.
A munkaadók a Nemzetgazdasági Minisztériumnak megküldött írásbeli észrevételeikben, és a tervezetről folytatott pénteki szakmai egyeztetésen a következő véleményüknek adtak hangot. A tervezet szerkezeti felépítése, az egyszerűsítés közérthetőbbé teszi a munka törvénykönyvét, és a mintegy két évtized alapján bekövetkezett változások valóban indokolják a munkajogi jogviszonyok átgondolását, újraszabályozását – olvasható a tárca InfoRádióhoz eljuttatott közleményében.
A hatályos munka törvénykönyve nem segíti a munkahelyteremtésben a magyar gazdaságot, ezért azon változtatni kell. A tervezet alapvetően jól szolgálja a vállalkozások érdekeit, csökkentve az aránytalan, esetenként túlzott munkavállalói kedvezményeket, kellő rugalmasságot biztosítva a munkaadók számára.
A jelenleg hatályos, zavaros, átgondolatlan törvényi szabályozás helyébe lépve az új munka törvénykönyve a jogbiztonságot fogja szolgálni.
A gazdasági környezet igényeihez igazodva, illetve az adminisztrációs terhek jelentős csökkentésével az új jogszabály javítja a munkaadók, ezen belül a kis- és középvállalkozások versenyképességét, és ezzel hozzájárulhat a munkahelyek megőrzéséhez és új munkahelyek megteremtéséhez.
A konzultációt követően a tárca megvizsgálja, hogy a munkaadók mely javaslatai építhetők be a tervezetbe.
A Nemzetgazdasági Minisztérium által készített tervezethez eddig beérkezett, illetve az elmúlt két nap konzultációi során elhangzott szakmai javaslatokat a tárca szakértői munkacsoportja elemzi. Azokat a szakmai javaslatokat, amelyek segítségével az új Munka Törvénykönyve hozzájárul az egymillió új munkahely megteremtéséhez, a Nemzetgazdasági Minisztérium a végleges tervezetbe beépíti.
A konzultációsorozat után kezdődik meg a közigazgatási egyeztetés, míg a tervezetről várhatóan ősszel születik kormánydöntés. A törvényjavaslat ezt követően kerül az Országgyűlés elé.
„Úgy, ahogy van, el kellene felejteni”
Az MSZP szerint nem történt előrelépés a kormány és a munkavállalói érdekképviseletek csütörtöki tárgyalásán, ahol az új munka törvénykönyvének tervezetéről egyeztettek. A szocialisták változatlanul a dokumentum visszavonását sürgetik.
Gúr Nándor, a parlament foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának MSZP-s elnöke pénteki sajtótájékoztatóján a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a hat szakszervezeti konföderáció közötti egyeztetést formálisnak nevezte, megjegyezve: a kormányt képviselő Kardkovács Kolos helyettes államtitkár nem bír kompetenciával az ügyben, hatásköre a szocialista politikus szerint odáig terjedt, hogy eldönthette, megkínálja-e kávéval az asztalnál ülőket.
Az MSZP-s képviselő kifejtette: amíg a kormánytöbbség törvényt fogadott el a havi 300 ezer forintnál kevesebbet keresőkre vonatkozó bérajánlást figyelmen kívül hagyó vállalatok szankcionálásáról, aközben a munka törvénykönyvének tervezett változásaival „újabb lyukat vág a munkavállalók zsebén”. Mint mondta, a koncepció alapján az évi 2100 munkaóra háromszázzal növelhető, a túlóra után azonban nem jár majd automatikusan 50 százalékos bérpótlék, a munkaadó szabadidővel is kiválthatja azt. Ez 6 százalékos bérveszteséget okoz az érintetteknek, míg az éjszakai műszakpótlék mértéke 50 helyett 15 százalék lenne, a délutáni műszakpótlék pedig megszűnne – tette hozzá.
Gúr Nándor pártja álláspontját rögzítve elmondta: az MSZP szerint a munka törvénykönyvének tervezetét „úgy, ahogy van, el kellene felejteni”.
InfoRádió / MTI