Close

Hoffmann Rózsa: Nem tervezünk központi pedagógus-létszámleépítést

Az oktatási államtitkárság nem tervezi tanárok elbocsátását, ám a gyerekszám-csökkenés miatt kevesebb pedagógusra lesz szükség – mondta Hoffmann Rózsa. Az oktatási államtitkár az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt arról is, hogy jövőre léphet életbe az új közoktatási törvény, idén szeptembertől csupán egy változással számolhatnak a diákok az eddigiekhez képest. A felsőoktatási törvény koncepcióját pedig szeptemberben tárgyalhatja a kormány – tette hozzá.

 
Összesen 150 ezer tanát dolgozik a közoktatásban – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Hoffmann Rózsa államtitkár, aki hangsúlyozta: semmiféle központi elbocsátást nem terveznek, és nem is tudja, mire alapozzák a szakszervezetek a számításaikat.
„Úgy látszik, a szakszervezeteknél egy visszatérő motívum, hogy minden változás előtt ilyen számokkal ijesztgetik az embereket” – fogalmazott. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy szeptembertől körülbelül 170 ezerrel kevesebb gyerek kezdi meg iskolai tanulmányait, mint 2002-ben, és becslések szerint 24 ezerrel kevesebb, mint tavaly.
Ez nagyon jelentős csökkenés, és a közoktatási rendszerben a gyerekért van a pedagógus, nem pedig fordítva – emlékeztetett Hoffmann Rózsa, tehát ha ilyen radikális mértékben csökken a tanulók száma, akkor ebből szükségszerűen következik bizonyos pedagóguslétszám-csökkenés is – tette hozzá.
Ezzel országos viszonylatban természetesen az államtitkárság is kalkulál – de a csökkenés nem azonos módon jelentkezik minden iskolában. A koncepciójukban az is szerepel – amelyet ő személy szerint egyébként az egyik legfontosabb elemnek tart -, hogy minden kistelepülésen, ahol erre igény és elegendő számú gyerek (akár nyolc-tíz fő) is van, ott fenn kell tartani az alsó tagozatot.
Tehát, ha egy faluban most működik egy alsó tagozat, mondjuk 32 gyerekkel, és közülük csak 28 marad a következő évben, ez a létszámcsökkenés nem jelenti feltétlenül azt, hogy egy pedagógust el kell majd bocsátani. Ezt a különbséget az állam finanszírozni fogja – mondta.
De z általános iskola felső tagozatán és a középiskolában már arra kell törekedni, hogy gazdaságos is legyen az intézmény működése. Ott az állam komoly szerepet fog vállalni, évről-évre megnézi, hogyan lehet arányosítani a gyereklétszámot a pedagógus-szükséglettel – hangsúlyozta 
Új közoktatási törvény
Jövőre léphet életbe az új közoktatási törvény – mondta Hoffmann Rózsa. A oktatási államtitkár azt szeretné, ha ezzel párhuzamosan életbe lépne az új nemzeti alaptanterv is, felmenő rendszerben. 
Idén szeptembertől csupán egy változással számolhatnak a diákok az eddigiekhez képest, ez pedig a mindennapos testmozgás lehetővé tétele az alsó tagozaton. 
„Mivel az alsó tagozatos gyerekek hetven százaléka napközis, a napközis nevelők dolga lesz, hogy azokat is, akik történetesen nem maradnának délután az iskolában, ott tartsák mozogni” – magyarázta.
A várhatóan tehát jövőre hatályba lépő új közoktatási törvény a tanárok bérezését tekintve a többi között szakít az óraadói szemlélettel, és a fizetéseket megemelve új munkaidő-elszámolást, valamint központi bérfinanszírozási rendszert vezetne be.
Új felsőoktatási törvény
Szeptemberben tárgyalhatja a felsőoktatási törvény koncepcióját a kormány, miután a közigazgatási államtitkárok ülésén nem volt szó a tervezetről – közölte az oktatásért felelős államtitkár. Hoffmann Rózsa az Inforádió Aréna című műsorában azt mondta: a grémium szerint a koncepció bizonyos pontjai politikai döntést igényelnek.
A sajtóban az elmúlt napokban megjelent több részlet, de azokat nem kommentálta. Azt mondta, az eredeti, őszi koncepcióhoz képest fontos kérdésekben nincs változás. 
Megismételte, a Széll Kálmán-tervben előirányzott 88 milliárdos elvonást 2014-ig túl soknak tartja. Szerinte erről akkor lehet elgondolkodni, ha a gazdasági szereplők beszállnak a finanszírozásba.
Az államtitkár szólt arról is, hogy felül kell vizsgálni a Bolognai rendszert, és egyes területeken vissza kell térni az osztatlan képzéshez, máshol továbbra is megmaradhat a kétciklusú folyamat.
InfoRádió

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top