Magyarországon nincs átlátható, jól kutatható adatbázis az állami közbeszerzésekről, ezért a Budapesti Corvinus Egyetem korrupciókutató központja készít egyet. A világ boldogabb helyein ez a jól működő állam feladata – írták első beszámolójukban.
Olcsóbb-e a közbeszerzés vagy sem? Melyik cégek és területek nyernek a különböző kormányok alatt? Ezekre a kérdésekre lehetne választ kapni Tóth István János korrupciókutató, a kutatás egyik vezetője szerint akkor, ha lenne egy rendes, átlátható és kutatható adatbázis a közbeszerzésekről. Magyarországon nincs ilyen, ezért a Corvinus Egyetem kutatói nekiálltak elkészíteni ezt.
Tóth István János kiemelte: ilyen adatbázisra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön, a közbeszerzések milyen hatékonysággal mentek végbe és milyen társadalmi veszteséggel mellett történnek az eljárások. Így meg lehet válaszolni, hogy voltak-e olyan cégek, amelyek a közbeszerzésre jöttek létre, és azt is, hogy milyen korrupciós kockázatokkal járt a közbeszerzés az elmúlt 15 évben – fejtette ki a kutató.
Tóth István János úgy vélekedett, a politikai kapcsolatokat is fel lehetne fedni. Bár nem mindenhol egyértelmű a helyzet, de a cégadatbázisból sok minden előkereshető.
A kutatók eddig csaknem 83 ezer közbeszerzést dolgoztak fel, de még nem nézték át teljesen azokat. Az egyik megállapításuk szerint minden választási évben megugrik a lezárt közbeszerzések száma. 2010-ben ez különösen így volt, főleg az év második felében.
InfoRádió