A magyar uniós elnökség legfontosabb célkitűzése teljesülhet csütörtökön, ha az Európai Parlament megszavazza a gazdasági kormányzásról szóló hatos jogszabálycsomagot. A magyar előterjesztést a tagországok pénzügyminiszterei hétfői ülésükön jóváhagyták.
A pénzügyminiszteri tanács elfogadta a magyar elnökség kompromisszumos javaslatait a gazdasági kormányzást megteremtő jogszabálycsomagról. Ezzel gyakorlatilag sikerült megszüntetni a tanács és az Európai Parlament közötti nézetkülönbségeket, vagyis az új szabályok végső jóváhagyása már ezen a héten megtörténhet. Matolcsy György így kezdte sajtótájékoztatóját a magyar elnökség alatt tartott utolsó pénzügyminiszteri ülés után.
„Amikor fél éve átvettük az elnökséget, az uniós gazdasági kormányzás megteremtését állítottuk tevékenységünk középpontjába. Azt is mondhatnám, ez lett a magyar elnökség első számú prioritása” – mondta Matolcsy György, és emlékeztetett: a munka utolsó, legnehezebb fázisában mindössze hat hét állt rendelkezésre a parlament és a tagállamok közötti nagyon jelentős nézeteltérések áthidalására.
A jogszabálycsomagot, amely a válságok megelőzését szolgálja és ezért szigorú szankciókat is kilátásba helyez a költségvetési fegyelmet megsértő tagállamokkal szemben, Olli Rehn pénzügyi biztos így értékelte:
„Óriási lépést tettünk a közös, uniós szintű gazdasági kormányzás megteremtéséért. Az út 99,9 százalékát megtettük, az utolsó 0,1 százalék az Európai Parlamentre vár, amely csütörtökön szavaz a végső jóváhagyásról” – hallhattuk Olli Rehntől, aki belsőpiaci biztos kollegájával együtt megköszönte a magyar elnökség szakértelmét és elkötelezettségét. Mert a gazdasági kormányzásról szóló jogszabályok mellett a nemzeti költségvetéseket értékelő folyamatot, az úgynevezett európai szemesztert is sikerült lezárni, és a pénzügyi szolgáltatásokról szóló megállapodás is sínre került a magyar elnökség alatt.
Magyar Rádió nyomán