A Freedom House legfrissebb jelentése szerint ugyan a magyar sajtó szabad, ám annak mértéke jelentősen romlott az utóbbi években. Szemben az elmúlt esztendővel idén a honi sajtószabadság 30 pontot kapott, ezzel az utolsó helyre csúszott vissza a „szabad” kategórián belül. A szervezet szerint a visszaesés fő oka a nemrégiben elfogadott médiatörvény.
A nonprofit szervezet az UNESCO sajtószabadság-napi konferenciáján mutatatta be a legfrissebb jelentését. (A sajtószabadság világnapja május 3-án van.) A Washingtonban megtartott eseményen Magyarországot is név szerit említették a szakemberek – olvasható az Origo weboldalán Hazánkat azon államokkal együtt emelték ki, ahol az elmúlt időszakban a legnagyobb mértékben csorbult a sajtó szabadsága. Tavaly ezt még 23 pontra értékelte a szervezet, idén azonban már 30 pontot kaptunk. (Az értékelésben a minél kevesebb pont jelzi a nagyobb szabadságfokot.) Ezzel a Magyarország a „szabad” kategória utolsó helyére csúszott vissza. Olyan államokkal található egy szinten, mint Görögország, Szamoa, vagy éppen Guyana. Érdekességként a 31 pontos Tonga már a „részben szabad” sajtójú államok közé tartozik.
A Freedom House jelentésében leszögezte: Magyarország is azon államok sorába tartozik, ahol az elmúlt öt évben a legtöbbet csorbult a média szabadsága. Ezen a kétes dicsőségen hazánk Oroszországgal, Iránnal és Mexikóval kénytelen osztozni. A szervezet jelentésében leszögezte: Magyarország a visszaesést főként a nemrégiben elfogadott médiatörvénynek köszönheti. A tanulmány emlékeztet rá, hogy az újságíróknak bizonyos körülmények között meg kell nevezniük a forrásaikat, valamint, hogy a „kiegyensúlyozatlan tájékoztatás” esetén kiszabható bírságra vonatkozó passzusok meglehetősen homályosak.
A Freedom House már korábban is bírálta az új médiatörvényt, amit a kormány végül is az Európai Bizottság nyomására módosított néhány ponton.
Az országonkénti rangsor itt látható.

