A jövőben a közvetlen anyagi támogatás mellett életvezetési tanácsokat is kapnak az önhibájukon kívül nehéz anyagi helyzetbe kerülő szegediek az önkormányzat és a Védőernyő a Díjhátralékosoknak Alapítvány összefogásának köszönhetően – közölte Hüvös László (Fidesz), humán közszolgáltatási tanácsnok pénteken a Tisza-parti városban.
Az elmúlt évek tapasztalatai bebizonyították, hogy a közüzemi díjak kifizetésével elmaradó embereknek nem elegendő csupán pénzügyi támogatást nyújtani, módszertani segítségre is szükségük van fogyasztási szokásaik megváltoztatásához – mondta a politikus a kezdeményezésről tartott sajtótájékoztatón. Hozzátette: így elkerülhetővé válik, hogy az érintettek újra adósságcsapdába kerüljenek.
Ványai Éva, a Szegedi Kistérségi Többcélú Társulása Egyesített Szociális Intézmény főigazgatója közölte, hogy a devizahitelek törlesztőrészleteinek emelkedése, a közüzemi díjak összegének növekedése és az elbocsátások miatt egyre többen fordulnak a családsegítő központokhoz, adósságkezelési tanácsokat kérve. A jövőben ezt a szolgáltatást a rászorulók a lakóhelyükhöz közel, összesen öt helyen vehetik majd igénybe.
Majláthné Lippai Éva, a Védőernyő a Díjhátralékosoknak Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta, hogy a tanácsadók gazdálkodási ismeretekre tanítják az ügyfeleket. A tíz, egyenként kétórás tematikus foglalkozáson szó lesz banki, pénzügyi, jogi és fogyasztóvédelmi ismeretekről, a családi költségvetések megtervezéséről, a költségtakarékos gazdálkodásról, de megismerkedhetnek az ügyfelek tradicionális házi praktikákkal, s a találkozókon elhangzanak alapvető energiatakarékossági tudnivalók is.
A kezdeményezés fontos eleme, hogy a díjhátralékosok közül nem csupán egyetlen emberrel tartják a kapcsolatot, hanem igyekeznek a család minden tagját, így a gyerekeket is elérni – tudatta a szakember.
A Szegedi Hőszolgáltató Kft., az önkormányzati tulajdonú IKV Zrt. és a regionális áramszolgáltató, a Démász Zrt. által 2008-ban létrehozott civil szervezet, amelynek működését a város és a Szegedi Vízmű Zrt. is segíti, az elmúlt két és fél évben csaknem 1600 embernek nyújtott összességében több mint 40 millió forint támogatást a díjhátralékok rendezéséhez.
A tervek szerint az alapítványhoz forduló munkanélkülieknek, azoknak, akik nem először kerültek adósságcsapdába vagy egy adott összeghatár fölötti támogatást igényelnek, kötelezően részt kell majd venniük a tanácsadáson – közölte Majláthné Lippai Éva.
Forrás: MTI-fidesz.hu