Close

Egy történet nyomában – Mentorok portréi II.

KIKELET HAGYOMÁNYŐRZŐ EGYESÜLET

 

Ajánlom figyelmükbe Éles Csilla írását, táncról, közösségről és ami mögötte van, sok sok vidám felnőttről. Olvashatnak továbbá egy olyan csoportról és példaértékű kezdeményezésről is amit itt nálunk Pestszentlőrincen már csak úgy emlegetnek, a TSZCS. A név hallatán először mindenki egy kicsit elmosolyodik, furán cseng, majd kezdeti derünket követő állapotunkból felocsúdva komolyan elgondolkozunk a betűk jelentésén. Milyen nagyszerű is ez…én is szeretnék…én is szeretnék a részesévé válni ennek a közösségnek, alkotni és öregbíteni hagyományainkat, értéket közvetíteni a jövő generációjának, gyermekeinknek. Jó olvasást kívánok!

 

A TÉBLÁB Alapfokú Művészet Oktatási Intézmény (www.teblab.hu) tanulóinak szüleiből és barátaiból 2003 őszén alakítottunk egy szülői csoportot, a Tébláb Szülők Csoportját, azaz a TSZCS-t, Budapest 18. kerületében. Azzal a céllal alakultunk, hogy a közelgő Tébláb Alapítványi bálon el tudjunk táncolni valamit. A táncolás annyira megtetszett a csapatnak, hogy utána is együtt maradtunk és azóta is folytatjuk a magyar néptánchagyományok  ápolását. Alapítóink között voltak, akik már rendelkeztek régebbi táncos múlttal, vagy táncházas tapasztalattal, de a többség teljesen a nulláról kezdte. Sokan csatlakoztak azóta is hozzánk, mert kivételesnek tartják, hogy középkorúak számára is lehet olyan hasznos elfoglaltságot, társas együttlétet teremteni, amelyben mindenki jól érzi magát, testet-lelket edzve. A táncpróbákon kívül lelkes csapatunk segít a Tébláb programokon; vetélkedőket, kézműves foglalkozásokat szervezünk, segítettünk ruhavarrásban, hímzésben, csoportok kísérésében, a kislányok, kisfiúk öltöztetésében, a copfok megalkotásában, zsíros kenyér kenegetésében stb.

 A Művészeti Fesztiválon, ami minden évben megrendezésre kerül, hagyományosan részt veszünk. Régebben csak gyermekeinkért izgultunk, de mióta mi is fellépő táncosok lettünk magunkért is izgulhatunk. Minden évben főzünk a gyerekeknek, magunknak és a vendég együtteseknek bográcsban valami finomságot. Először csak a Tébláb-os gyerekeknek főztünk, ami nem kis dolog, mert több százan szoktunk lenni, mára már vidékről jött vendég együttesek is kérik a segítségünket. A Rózsa táncház (www.rozsamh.hu) törzstagjának számít társaságunk. Összetartó, jó kis csapat lettünk, szabadidőnkben a táncoláson kívül is szívesen vagyunk együtt.

2009-ben fogant meg az egyesületi lét gondolata és 2010 januárjában lett bejegyezve a Kikelet Hagyományőrző Közhasznú Egyesületet (www.kikelet.fw.hu), ami jogi lehetőséget biztosít a számunkra céljaink megvalósításához. Elmondhatjuk, hogy ez egy teljesen alulról építkező kezdeményezés, akik önerőből már eddig is sokat tettek a 18. kerület gyermekeiért, a néphagyományok terjesztéséért, ápolásáért.

Budapest 18. ker. Kondor Béla Közösségi házban kezdtünk táncolni, később a Don Bosco-ház adott otthont, jelenleg – fűtési gondok miatt – a Karinthy Gimnázium (www.karinthy.hu) aulájában próbálunk.

  • 2010. évben eddigi KIKELET -es programjaink:
  • Edzőtábor Vértesbogláron
  • Csuhézás, kézműves foglalkozás a Tébláb sarokban
  • Tojásfestés nagycsütörtökön a Tébláb sarokban
  • Locsolóbál Húsvét hétfőn a Don Bosco-ban
  • A „Keresd a nőt” vetélkedő győzteseként jutalomút Bécsbe
  • Fellépés a Tánc Világnapján a Kondor Művelődési Házban
  • Fellépés, főzés, öltöztetés, hajfonás… a Művészeti Fesztiválon, Bókay kert
  • Rodingban, a kerület Bajorosrszági testvérvárosában képviseltük a kerületet
  • Edzőtábor Vértesbogláron
  • Csákvári Pásztortalálkozón fellépés
  • Részvétel a kerületi szüreti fesztiválon
  • Pusztahencsén a Szüreti Fesztiválon fellépés
  • „Márton napi civil mustra” Kerületi művészeti találkozó megszervezése, lebonyolítása

Elérhetőségeink:

06 20 334 38 85 Vörösné Éles Csilla elnök
06 20 344 74 90 Nemcsicsné Molnár Gyöngyi alelnök
06 30 552 69 48 Gulyás Tibor titkár

Váradi Leventét, mint gyereket ismertem meg, mert a Budapest 18. ker. Bókay Árpád Általános Iskolába járt, ahol én jelenleg is tanítok, nekik fizikát tanítottam. Levente akkor az iskolai Tébláb tánccsoportban táncolt. Volt egy közös turnénk, amelyen én a Válaszút táncegyüttes, ő pedig a Tébláb gyermektánccsoport táncosaként vett részt. Már felnőttként a Válaszút táncegyüttesben találkoztunk ismét. Nekem, mint régi tanárának először kicsit furcsa volt, hogy partnerként kell kezelnem az ifjakat, de ebbe hamar belerázódtunk. Fotós munkáit először a Rózsa Művelődési Házban láttam. Megdöbbentő, de hiteles szociofotók voltak.

A Kikelet Hagyományőrző Egyesület elnökeként örömömre szolgált, hogy a 2010. november 13-án a „Márton napi civil mustra” kulturális találkozón Váradi Levente, mint a kerületben élő, hozzám közel álló ifjú fotós vállalta a kiállítást és sokak örömére gyönyörű képekkel emelte a kiállítás színvonalát. További tevékenységét is szeretnénk támogatni, mert nagyon jó elképzelései vannak, amelyek egyesületünk profiljához is jól illeszthető.

 

www.varadilevente.wordpress.com

Egy történet nyomában

 

Egy történet nyomában – Mentorok portréi I.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top