Négy kormánypárti képviselő mentelmi jogának felfüggesztéséről is szavaz hétfőn a Tisztelt Ház. Dr. Budai Gyulát a néhai titokminiszter Szilvássy György jelentette föl, Borbély Lénárdot, Kiss Attilát, Tamás Barnabást pedig a szűkebb környezete. – A parlamenti többség birtokában, oly nagy izgalomra nincs okuk…
A Pesti Központi Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását dr. Budai Gyula országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene dr. Szilvássy György volt titokminiszter feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt.
A feljelentés szerint: „dr. Budai Gyula 2010. november 17. napján sajtótájékoztatót tartott, ahol az aznap a Budapesti Nyomozó Ügyészségen folyamatban lévő ügyben keletkezett tanúkihallgatási jegyzőkönyvét nyilvánosságra hozta, és bizonyíték nélkül azt állította, hogy megfigyeléséhez, az ellene folyó adatgyűjtéshez dr. Szilvássy Györgynek köze lenne. Egyértelműen arra utalt, hogy az ellene folyó adatgyűjtés megrendelője a feljelentő volt. A feljelentő sérelmezte, hogy dr. Budai Gyula nyilatkozatait az írott sajtó is átvette, és azokat idézte. A kijelentések nyomán a tudósítások címeit úgy fogalmazták meg, hogy az közvetlenü l a feljelentő személyére utalt. A feljelentésben rögzítésre került ; hogy dr. Budai Gyula a echotv.hu portálon 2010. december 1. napján megjelent interjúban a dr. Szilvássy György által kilátásba helyezett feljelentésre vonatkozó kérdésére azt válaszolta, hogy „Meg kellene várnia a jelenlegi ügyészségi nyomozás eredményét. A végén még kiderülhet, hogy ő is érintett lehet ebben a dologban.”
A Mentelmi bizottság az ügyet a 2011. március 1-i ülésén tárgyalta. Az ülésen hivatali elfoglaltság miatt dr. Budai Gyula nem tudott megjelenni, az erről szóló írásbeli értesítésben mentelmi jogával kapcsolatosan úgy nyilatkozott, hogy kéri annak fenntartását.
A Mentelmi bizottság hatáskör hiányában nem foglalkozott a cselekmény büntetőjogi értékelésével. A magánvádas ügyekben a képviselők zavartalan munkavégzését kívánja biztosítani: 6 igen, 1 nem és 1 tartózkodás mellett azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy dr. Budai Gyula mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.
A Budapesti XX . XXI. és XXIII. Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Borbély Lénárd országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztésének tárgyában.
Az ügyész által benyújtott vádirat szerint: „Borbély Lénárd önkormányzati képviselő a Csepel Önkormányzata 2008. február 21-i nyílt ülésén Kál Károly önkormányzati képviselőnek a felszólalására a költségvetés tárgyalása során a következő tényállítást tette: Fölöslegesnek tartom, hogy az MSZP-SZDSZ vezetéshez szükség legyen Kál Károly részére havi illetve éves szinten 36 millió forint kifizetésére az igen szavazatok miatt!”
A Mentelmi bizottság 2011. március 1-i ülésén a mentelmi jog fenntartása mellett érvelő képviselők szerint a rágalmazási ügyekben kialakított töretlen – országgyűlési ciklusokon átívelő – bizottsági gyakorlat támasztja alá álláspontjukat. Az ügy súlya és jellege miatt is indokolt a fenntartás, a vádat azért képviseli az ügyész, mivel a sérelmezett kijelentés egy önkormányzati képviselőre vonatkozott. A mentelmi jog felfüggesztése mellett érvelők szerint viszont a bizottság egy korábbi szintén ügyészi vádirat alapján indult rágalmazási ügyben a mentelmi jog felfüggesztését éppen ezért, tehát a közvádas jellege miatt javasolta, így e precedens értékű döntés szerint kell eljárni a jelen ügyben is. A vitát követő határozathozatal során (4 igen és 4 nem) szavazategyenlőség alakult ki, ami alapján a bizottság azt javasolja, hogy az Országgyűlés Borbély Lénárd országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.
A Hajdúböszörményi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Kiss Attila országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Nagy Zoltán feljelentést tett becsületsértés vétsége miatt.
A feljelentés, illetve a bírósági megkeresés szerint: „a Keleti-főcsatorna időszaki lap 2010. szeptember 29-i számában megjelent cikk, melyek közül a 14. oldalon a ”Kérdések Jobbikos színvonalon és stílusban”, illetve a 15. oldalon a „S akkor jut mindenre . . . ?” című cikk található, melyben feljelentő személye, a családja, és az üzlete hírneve és becsülete ellen irányuló kijelentések találhatóak, adócsalással, orgazdasággal és uzsora bűncselekmények elkövetésével hozzák kapcsolatba. A sértő kijelentések megkérdőjelezik az eddigi – több mint 10 éves – üzleti munkáját illetve a családjához fűződő viszonyát. A bírósági eljárás során kiderült, hogy a cikket Kiss Attila, Hajdúböszörmény Város Polgármestere, országgyűlési képviselő írta, melyben Nagy Zoltán városvezetői felkészületlenségét és alkalmatlanságát kívánta bemutatni”.
A Mentelmi bizottság az ügyet a 2011. március 1-jei ülésén tárgyalta. Hatáskör hiányában nem foglalkozott a cselekmény büntetőjogi értékelésével. Utalt a polgári jog körébe tartozó személyiségi jog megsértése miatti peres út igénybevételének lehetőségére. Mindezekre tekintettel 6 igen és 2 nem ellenében azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy Kiss Attila mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.
Az Ózdi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Tamás Barnabás országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Ternyik András feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentése szerint: „2010. április 23. napján a Kazincbarcika VII. sz. választókörzetben, postaládába való bedobás útján olyan röplapokat terjesztettek, amelyek róla a becsület csorbítására alkalmas, valótlan tényállításokat tartalmaztak, amelynek egyik szerzője Tamás Barnabás”.
A Mentelmi bizottság az ügyet a 2011. március 1-jén tárgyalta. Az ülésen megjelenő Tamás Barnabás előadta: a feljelentő már többször kezdeményezett vele szemben eljárásokat, amelyek azonban rendre megszüntetésre kerültek. Kérte mentelmi jogának fenntartását. A Mentelmi bizottság hatáskör hiányában nem foglalkozott a cselekmény büntetőjogi értékelésével: 6 igen és 2 nem szavazat ellenében azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy Tamás Barnabás mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.
Bartha Szabó József