Három órán át hallgatták meg a Központi Nyomozó Főügyészségen szerda délelőtt Göncz Kingát a moszkvai kereskedelmi képviselet értékesítésével kapcsolatban. Az ügyészség szóvivője elmondta: a Gyurcsány-kormány külügyminisztere együttműködő volt és válaszolt a feltett kérdésekre.
A moszkvai kereskedelmi képviselet értékesítéséről hallgatták ki Göncz Kingát, a Gyurcsány-kormány volt külügyminiszterét. A szocialista politikust tanúként idézték be. A Központi Nyomozó Főügyészségre ügyvédjével, Bárándy Péterrel érkezett.
A Magyar Nemzetben bemutatott dokumentum szerint az ingatlan eladásában Göncz Kinga aktív szerepet játszott. A volt külügyminiszter olyan tanúsítványt állított ki az akkori moszkvai magyar nagykövetnek, amely szerint Székely Árpád jogosult az adásvételi szerződés aláírására. A tanúsítvány kiállításának idején a kereskedelmi kirendeltség eladásáról a vagyongazdálkodási tanács még nem döntött, ezért a törvényben megkövetelt pályázatot sem írták ki.
Az ügyészség gyanúja szerint az épületet áron aluli eladása 7 milliárd forint vagyonvesztést okozott a magyar államnak. A közelmúltban volt állami vezetőket is meggyanúsítottak, köztük Göncz Kinga államtitkárát, Horváthné Fekszi Mártát is.
Három órán keresztül válaszolt az ügyészek kérdéseire Göncz Kinga. Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője a hírTV-nek elmondta, hogy a volt MSZP-s külügyér végig együttműködő volt. Fazekas a nyomozás érdekeire tekintettel nem adhatott bővebb tájékoztatást – jelentette a hírTV helyszíni tudósítója.
Vekszelberg a korrupciós ügylet részese
Viktor Vekszelberg orosz üzletember cége, a Renova közvetítőként vett részt a magyar kereskedelmi kirendeltség épületének eladásában – egy orosz jogász szerint. Alekszandr Navalnij, a korrupciós ügyek leleplezésével foglalkozó rospil.info nevű honlap alapítója a Hír Televíziónak elmondta: ha Vekszelberg nem is kapott kenőpénzt, az feltételezhető, hogy az ingatlaneladásban közvetítő szerepet töltött be. Vekszelberg 21,3 millió dollárért vásárolta meg a magyar kereskedelmi kirendeltség épületét, majd az orosz regionális fejlesztési minisztérium egy évvel később 116 millió dollárért vette meg.
– Egyelőre nincsenek dokumentumok a kezünkben, de azok az adatok, amelyeket a médiában megjelentek, világosan beszélnek arról, hogy a Renova közvetítő cég volt ebben az ingatlaneladásban. Ezért még ha nem is beszélünk arról, hogy Viktor Vekszelberg maga személyesen kenőpénzt kapott volna, legalábbis az ő társasága közvetítő volt, vagyis egy korrupciós ügylet részese. Amennyire én tudom, a Renova még csak nem is cáfolja, hogy részt vett volna az ügyletben – nyilatkozta a hírTV-nek Alekszandr Navalnij.
hírTV