A Rózsa-ügyben csaknem két éve bolíviai börtönben fogva tartott két vádlott – a magyar állampolgárságú Tóásó Előd és a bolíviai-horvát Mario Tadic – védőügyvédje panaszt emelt védencei alapvető jogainak megsértése és az ügy politikai manipulációja miatt az Amerikai Államok Szervezete (AÁSZ) emberjogi bíróságánál. Gianni Prado ügyvéd közlése szerint- beadvánnyal fordult az AÁSZ Amerika-közi Emberi Jogi Bíróságához (CIDH), kérvényében utalva arra, hogy a terrorcselekményekkel vádolt védenceit 2009 áprilisa óta tartják a San Pedro börtönben mindenféle bírói szankció nélkül, a bolíviai törvényekkel ellentétben, jogsértő módon.
Magyarázata szerint 18 hónap után a vádemelés nélkül fogva tartottnak Bolíviában joga van helyzetének jobbra fordítására.
A védő szerint a kérvényt azért nyújtották be, hogy „hivatalosan is eljárás kezdődjön a bolíviai állam ellen”.
A bolíviai belbiztonsági kommandósok 2009. április 16-án számoltak fel egy állítólagos terroristacsoportot: Santa Cruzban agyonlőtték Rózsa Flores Eduardo bolíviai-magyar-horvát állampolgárt, az erdélyi Szovátáról származó Magyarosi Árpádot és az ír állampolgár Michael Dwyert. A két túlélőt, a magyar állampolgárságú, szintén Szovátáról származó Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát Mario Tadicot letartóztatták. A hivatalos bolíviai álláspont azóta is az, hogy a csoport tagjait a Bolívia keleti, szénhidrogénben gazdag térségében tevékeny konzervatív ellenzéki erők bérelték fel, hogy megöljék Evo Morales elnököt több más vezetővel együtt, és elszakítsák az országrészt.
A bolíviai sajtó a hétvégén részletesen foglalkozott a Rózsa-üggyel annak kapcsán is, hogy Sacha Llorenti tárca nélküli miniszter azt állította: Rózsa Flores és társainak finanszírozói 20 millió dollárt terveztek nagy pusztító erejű fegyverek, például rakéták beszerzésére költeni, hogy polgárháborút robbantsanak ki Bolíviában 2008-2009-ben.
Iván Canelas kormányszóvivő állítása szerint – akit az ABI hírügynökség idézett – Rózsa és társai RPG-7 páncéltörő gránátvetővel tervezték lelőni Morales helikopterét egyik országjáró körútja során.
Morales pénteken újólag valósnak minősítette a szakadár erők szándékait, s „hamisnak” mondta azokat a folyamatos ellenzéki vádakat, hogy az eseményeket megrendezték. Az államfő szerint megalapozatlanok azok a vádak is, hogy a kormány a szakadárok megvádolása érdekében videofelvételt hamisított, s újólag emlékeztetett arra, hogy Rózsa Flores Eduardo „bandája” merényletet tervezett személye és kormánya ellen, amikor 2009 elején kabinetülést tartottak egy hajón a Titicaca-tavon.
Az Erbol hírportál jelentésében emlékeztetett arra, hogy Bolíviában január 13-án a Cadena A nevű magántelevízió bemutatott egy felvételt, amelyen a vád által sokáig koronatanúként megnevezett Ignacio Villa Vargas 31.500 dollárt vesz át egy ismeretlen közvetítőtől cserébe azért, hogy végleg eltűnjön Bolíviából. A tanú később ugyanis azt állította, hogy kínzással csikartak ki belőle a vádlottakra nézve terhelő vallomást. Villa Vargas – az „Öreg” (Viejo) – hosszú időre eltűnt, majd a hét elején váratlanul előkerült. Néhány nappal később Morales nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy Villa Vargas nyilatkozatai „megerősítik a terrorista csoportok szakadár törekvéseit”.
A video származása ismeretlen. Az egykori koronatanú egyértelműen felismerhető rajta, az őt megvesztegető hang gazdájaként több bolíviai média a hírszerzés egyik volt tisztjét véli felismerni. A Santa Cruz-i Polgári Bizottság ellenzéki elnöke, Luis Núnez korábbi nyilatkozata szerint a videó feltehetőleg annak bizonyítéka, hogy „soha nem volt terrorizmus, fegyveres felkelés, elnökgyilkosság, szeparatizmus”, hanem „egy fegyveres összeesküvés az autonomista vezetők szétzúzására”. Gerán Antelo konzervatív szenátor pedig úgy értékelte: a videó megerősíti, hogy „manipuláció folyt a kormány részéről”. „A videó nyilvánvaló módon bebizonyította, hogy a koronatanút megvesztegették, és valószínűleg a kormány két volt tisztségviselője is kompromittálódott a pénz átadásával”” – nyilatkozott.
MTI