Close

Martonyi: Európa nem akar beavatkozni egyetlen ország belügyeibe sem

Európa nem akar beavatkozni egyetlen ország belügyeibe sem, de mindig ott van, ahol a segítségére szükség van, hogy támogassa az alapvető értékeket és elveket – húzta alá Martonyi János külügyminiszter a Hszinhua kínai hírügynökségnek adott interjújában, az egyiptomi történésekről feltett kérdésre adott válaszában. A fényképes interjút online kiadásának címoldalán közölte szombaton a Global Times (GT) című kínai napilap.

A minisztert a magyar EU-elnökség kapcsán kérdezte Budapesten Peter Murphy. „Hatalmas feladat, történelmi kihívás, lehetőség és felelősség egyszerre” – húzta alá Martonyi, aki 2011-et „Közép-Európa évének” nevezte, utalva arra, hogy az idén Magyarország, illetve Lengyelország osztozik az elnökség feladatán. A miniszter szerint a siker annak a világos üzenete lesz, hogy: „Közép-Európa érett”.

Martonyi az uniós elnökség prioritásai között említette a gazdasági kormányzás megerősítését szolgáló hat jogszabály vitájának lefolytatását, és elsődleges célnak nevezte, hogy ezeket még a magyar elnökség alatt elfogadják.

Magyarország erősen támogatja a nyugat-balkáni országok integrációját az unióba, Horvátországgal az élen – erősítette meg Martonyi, s kijelentette: „jó esélyt” lát arra, hogy a tárgyalások Horvátországgal lezárulnak az idei első félév végéig, s a lengyel elnökség idején már sor kerülhet a dokumentumok aláírására is. A bővítés fontos, mivel a szavahihetőség üzenetét hordozza a világ és elsősorban más jelöltek, illetve pályázó országok számára – idézi a minisztert a kínai hírügynökség tudósítója.

„Az alapvető cél az európai integráció teljessé tétele. Egyelőre még nem tartunk ott, ez még egy befejezetlen ügy” – hangoztatta a magyar miniszter. Hozzátette: „Ha Európát valóban teljessé és szabaddá kívánjuk tenni, a feladatot be kell fejeznünk. A jövőben a Nyugat-Balkán valamennyi országának csatlakoznia kell.”

Martonyi Törökország EU-tagságának magyarországi támogatásáról is beszélt. Mint mondta: meggyőződése: szerint jobb Törökországot Európán belül tudni, mintsem azon kívül. Ezen a területen a magyar elnökség szeretne törökökkel egy lépéssel előrébb jutni – tette hozzá.

Az interjú foglalkozik az „Európa legnagyobb etnikai kisebbségét”, a romákat érintő közös európai stratégia kérdésével is. „Élnek szegény emberek ebben az országban, akik között elsődlegesen talán ott vannak a romák, de a népességen belül nagy számban találhatók nem romák is, akik ugyancsak segítségre szorulnak” – magyarázta Martonyi. „Ezért gondolom, hogy a roma integráció kérdését szélesebb összefüggésbe kell helyezni, amit mi úgy hívunk, hogy társadalmi befogadás” – fűzte hozzá.

Arra felvetésre, hogy Románia és Bulgária márciusi schengeni csatlakozásával kapcsolatban Franciaország és Németország kifejezte ellenzését, a magyar külügyminiszter azt mondta, bízik abban, hogy Magyarország segítheti egy kompromisszum elérését, s ígéretet tett arra, hogy mindent megtesz azért, hogy a két ország mielőbb bekerüljön a schengeni övezetbe.

A keleti partnerség májusi második csúcstalálkozójával kapcsolatban a magyar diplomácia vezetője azt hangoztatta, hogy a budapesti csúcs lendületet kíván adni az együttműködésnek.

A külügyminiszter kitért arra is, hogy az EU szoros figyelemmel követi az észak-afrikai, különösen az egyiptomi eseményeket. „Az EU-nak igen határozott földközi-tengeri politikája van. (A történések) közvetlen hatással vannak ránk, érintenek bennünket, és miközben nem akarunk beavatkozni egyetlen ország belügyeibe sem, Európa mindig ott van, ahol a segítségére szükség van, hogy támogassa az alapvető értékeket és elveket” – szögezte le Martonyi János külügyminiszter a kínai hírügynökségnek adott interjújában.

MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top