Close

Koncert az EU-elnökségi vendégeknek a Régi Zeneakadémián

Koncert keretében mutatta be csütörtökön este a Régi Zeneakadémián az EU-elnökség átvételére érkezett vendégeknek – köztük Yves Leterm megbízott belga miniszterelnöknek és Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselőnek – Liszt Ferenc Zeneakadémiáját Batta András, a zeneszerző nevét viselő zeneművészeti egyetem rektora. Batta András részletezte, milyen liszti örökséget hordoz a mai, a 135 éves Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem. A mostani tanárok szinte mindegyike visszavezetheti mesterei sorát az alapító atyákhoz, Liszthez és Erkelhez, akik az esti koncertnek helyet adó Régi Zeneakadémián nemcsak tanítottak, hanem laktak is.

Bemutatta, hogy az EU-s támogatással 40 millió euróból megújuló Liszt Ferenc téri épület nemcsak rekonstrukción megy át, hanem a Wesselényi utcai oktatási központtal együtt olyan technológiai fejlesztést valósít meg, amely méltán kapta a zenei felsőoktatás megújuló Európa központja elnevezést.

Utalt rá a jelen lévő magyar vendégekhez, Schmitt Pál köztársasági elnökhöz, Orbán Viktor miniszterelnökhöz, Szőcs Gézához, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkárhoz intézve szavait, hogy a Zeneakadémia nincs az anyagi források bővében.

Hozzátette: a felújítási munkálatok készültsége a Wesselényi utcában jó, a Liszt Ferenc téren pedig – célzott az EU-s és magyar közbeszerzési eljárások nehézségére – csak a közbeszerzési döntések és az adminisztráció miatt késnek. A rektor utalt arra, hogy ebben az intézmény segítséget vár.

Úgy fogalmazott, a Zeneakadémia nagyon hiányzik a magyar kulturális életből, az oktatásból, ám ha a fejlesztések megvalósulnak az olyan minőségű és nagyságú eredmény lesz, mint amikor 1907-ben a világszerte tisztelt szecessziós épületet megnyitották.

A koncerten a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem különleges fiatal tehetségei mutatkoztak be, akikkel a mestereik ma is olyan szenvedéllyel foglalkoznak, olyan személyre szóló nevelésben részesítik őket, mint Liszt Ferenc, Mihalovits Ödön, Thomán István, később Bartók Béla, Dohnányi Ernő és Kodály Zoltán idején.

MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top