Close

A hüllők között is van, amely képes utánozni társait

London, 2014. október 9., csütörtök (MTI) – A hüllők is képesek az utánzásos tanulásra: egy brit kutatás során szakállas agámák bizonyították, hogy képesek utánozni egy társukat, hogy megszerezzenek egy jutalomfalatot.

 A kísérlet során a kutatók egy nőstény szakállas agámát megtanítottak arra, hogyan nyisson ki fejével egy  tolóajtót, amelynek másik oldalán egy lisztbogárlárva várta. A jutalomfalat megszerzéséről videofelvételt  készítettek, amelyet azután megmutattak nyolc másik állatnak – írta a Live Science tudományos-  ismeretterjesztő portál.
 Mind a nyolc gyík követte a 11 másodperces videón látott módszert, és pontosan úgy nyitották ki az ajtót,  ahogy a filmen látták – mondták a kutatók. Ezzel szemben négy másik gyík, amelynek nem mutatták meg a  felvételt, nem tudta eltolni az ajtót. 

 „Az utánzással való tanulásról azt tartják, a társas tanulás  legfelső foka, és sokáig úgy vélték, az ember  megkülönböztető jegye. Semmit nem tudtunk eddig arról,  hogy a gyíkok is rendelkeznek ezzel a készséggel” – mondta  Anna Wilkinson, a kutatás vezetője, a Lincolni Egyetem  munkatársa.
 „Valószínűtlen, hogy spontán viselkedtek így, mivel mind  ugyanúgy nyitották ki az ajtót, ahogy a filmen látták, és ez  arra utal, hogy utánozták a társukat, mert ételhez akartak  jutni” – tette hozzá.
 A tudósok korábban úgy vélték, csak az emberek és a fejlett főemlősök, például a csimpánzok tudják egymást utánozni. Az utánzás összetett viselkedés, az is szükséges hozzá, hogy az állat megértse a cselekvés jelentését is. Különbözik attól, amikor a papagáj ismételget egy mondatot anélkül, hogy a jelentésével tisztában lenne.
Újabb kutatások azonban rávilágítottak, hogy az utánzás talán gyakoribb a korábban véltnél. A csimpánzok, a gorillák és az orángutánok, rhesusmakákók és a fehérpamacsos selyemmajmok utánozzák egymást, kiderült ugyanez a galambokról és a zebrapintyekről is. Az utánzó emlősök közé tartozik a kutya, a palackorrú delfin és a zebramungó is.
A mostani kutatás szolgáltatta az első bizonyítékot a hüllők utánzásos tanulására.
 
MTI 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top