Close

Talmácsi hatodik lett a pontversenyben – összefoglaló a 2010-es idényről

A tizedik helyen végzett Talmácsi Gábor a gyorsaságimotoros-világbajnokság idei utolsó futamán, a Valenciai Nagydíjon. A magyar versenyző a 12. rajtkockából indulhatott, végül többen kiestek előle, és a 10. pozíciót sikerült megtartania. Az egész éves küszködés ellenére az összetett hatodik hely sikernek számít, nagy csatában, mindössze három ponttal előzte meg a francia Jules Cluzelt, az ígéretes brit tehetséget, Scott Reddingnél pedig hét ponttal volt jobb az idény során. A Moto2 mezőnyében Toni Elias leengedett a sorozat végére, az utolsó három versenyén mindössze 9 pontot szerzett, de így is 70 ponttal előzte meg Julian Simónt. A királykategóriában is már korábban eldőlt a világbajnoki cím sorsa, Jorge Lorenzo  138 ponttal múlta felül Dani Pedrosát. A 125-ös mezőnyben maradtak még izgalmak a végére, de Marc Márquez végül behúzta a világbajnoki-címet, Nicolás Terol csupán 14 ponttal szerzett kevesebbet az idény során.

Talmácsinak nem sikerült jól a rajtja, ugyan két helyet sikerült javítania de a kör végére ismét a 12. helyen állt. A következő körben Cluzelt sikerült megelőznie, majd a 8. körben Sofuoglu kicsúszott és hamarosan feladta a versenyt, néhány körrel később Bradl is kiesett Talma elől. Néhány körrel a verseny vége előtt Gadea megelőzte a magyar motorost, így Talma ismét a 11. helyre csúszott vissza. Elias és Iannone ütközésénél a spanyol húzta a rövidebbet, a világbajnok kiesett, így Talmácsi Gábor ismét a 10. pozíciót birtokolta, immár a verseny végéig. A cseh Abrahám nyerte végül az évadzáró futamot Iannone és Simón előtt.  Talmácsi összetettben a hatodik helyen végzett, idénybeli legjobb teljesítménye az Aragóniai Nagydíjon elért harmadik hely, illetve a Francia Nagydíjon megszerzett ötödik pozíció. Csapattársa Andrea Iannone harmadik lett a világbajnoki-ranglistán, Simón, aki úgy lett második, hogy nem nyert futamot az idény alatt, mindössze két ponttal volt jobb nála. A világbajnok Toni Elias az utolsó versenyeken ugyan gyengén teljesített, mégis megérdemelten nyerte meg az összetett versenyt, hét futamgyőzelmével messze a mezőny legeredményesebb tagja volt.

A „nagyoknál” Lorenzo nagyon magabiztos volt az idény során, két futam kivételével minden versenyen a dobogóra állhatott, összesen kilencszer végzett az első helyen. A Valenciai versenyen aratott győzelmével megkoronázta az idényét, a második helyen Casey Stoner, mögötte Valentino Rossi végzett. A pontvadászatban Lorenzo mögött 138 ponttal lemaradva Dani Pedrosa lett a második, Valentino Rossi pedig a harmadik. Érdekesség, hogy a második és az ötödik helyezett között csupán 39 pont volt a különbség, ez is példázza Jorge Lorenzo fantasztikus szezonját.

A 125 köbcentiseknél a végéig kiélezett volt az idény, az utolsó versenyen Bradley Smith diadalmaskodott, mögötte Espargaro és Terol végzett, a világbajnok Marc Marquezt negyedikként intették le. Marquez 10 futamgyőzelme ellenére is csak 14 ponttal múlta felül a szintén jó idényt maga mögött tudó Terolt. A világbajnoki-ranglista képzeletbeli dobogójára a szintén spanyol Pol Espargaro állhatott fel. A 16 éves Sebestyén Péter is indult Valenciában, harmadik versenyén a 17. helyen végzett, a fiatal tehetségnek ez volt az idei legjobb eredménye.

A 2010-es idény legszomorúbb pillanata kétségkívül Tomizawa Soja San Marinoban elszenvedett halálos balesete volt, amely rányomta a bélyegét a szezon hátralévő részére. Az ibériaiak ismét taroltak a MotoGP-ben, mindhárom géposztályban spanyol világbajnokot és második helyezettet avattak, az olaszok „mindössze” két világbajnoki harmadik helyezéssel zárták a világbajnokságot. A királykategóriában a Yamaha lett a legjobb csapat, a 250-es géposztályban a svájci Suter, a 125 köbcentiseknél a spanyol Derbi lett a konstruktőri-világbajnokság győztese.

2011-ben is Qatarban kezdődik az idény, viszont két héttel korábban, mint ebben az évben. Március 20-án a Losaili Nagydíjjal veszi kezdetét a következő szezon, amely szintén 18 versenyből áll majd.