Close

Életfogytig az MTK-ban

Mindig is nagy kuriózumnak számított egyetlen szakosztály színeiben „leélni” egy teljes sportolói életet. Még nagyobb unikum, ha a profi pályafutás befejeztével is a szeretett klub alkalmazásában maradt az illető. A több mint egy évszázados múlttal rendelkező MTK egyik legnagyobb egyénisége, a napokban 59. születésnapját ünneplő, Tordasi Ildikó.

A hírességek névsorát látva, szeptember 9-e igen mozgalmas a kalendáriumi napok közül. E napon született Galvani olasz fizikus, Pogány Frigyes a művészettörténeti tudományok doktora, de említhetném Kozma István honvéd vezérőrnagyot vagy a világhírű Beatles zenekar „ötödik tagját” Billy Prestont. A sort folytathatnám a XXI. század sztárjain, színészein és énekesein át egészen a labdarúgókig. 1951. szeptember 9-énél mégis megállnék. Ezen az őszi napon született olimpiai bajnok tőrvívónőnk, Schwarczenberger Ildikó. Még mielőtt kételyek merülnének fel az olvasóban, miszerint elírtam a születésnapos nevét, leszögezem, nem történt elírás. Vívónőnket Schwarczenberger Ildikó néven anyakönyvezték, mégpedig Budapesten. Édesapja, Schwarzenberger Ferenc, több olimpián is „lazította” a versenyzők izmait, így nem sokáig volt kérdés, mi lesz Ildikóból, ha nagy lesz…

Az MTK-ban kezdett el sportolni, s bár az évek során több névcserén is átesett a kék-fehér egyesület, a tőröző mindvégig kitartott szeretett klubja mellett. 1964-ben kezdődött minden, amikor tizenhárom évesen először látogatott le a vívóterembe. Abban az évben, a tokiói olimpián nyert Rejtő Ildikó aranyérmet, ami nagy hatással volt a diáklányra. Edzője azt javasolta neki, hogy fizikailag még erősödjön, s majd pár év múlva jelentkezzen újra vívásra. Ildikó szót fogadott és ahogy a „főnök” kérte, elkezdett úszni, futni és erősíteni. Tizenöt évesen ismét bekopogott az MTK vívószakosztályának ajtaján. A foglalkozások akkoriban még egyénileg történtek és ez a rendszer meggyorsította a sportolók fejlődését. Tordasi is mindössze egy év alatt első osztályú versenyző érett. Természetesen a kitartó és fáradságos munka nélkül elveszett volna a tehetség. Az edzéseken ugyanis nem volt pardon! Kondizás, súlyemelés, medicinlabdázás, lépcsőzés a Népstadionban, és a gyilkos ,,ólomövezések” váltották egymást nap, mint nap…

A munkának hamar meglett a gyümölcse, és egymás után jöttek a szebbnél szebb sikerek, s velük az újabb célok is. Életében az 1971-es év volt a fordulópont, amikor junior világbajnok, majd egyéni országos bajnok lett. Ezt követte a bécsi világbajnokság, ahol a franciák ellen hatalmasat vívott. Négy asszóban csak három tust kapott, így a magyar csapat bejutott a vb döntőbe. Élete első olimpiáján 1972-ben, Müchenben vett részt. A német fővárosban még nem sikerült a csúcsra érnie, de huszonegy éves fiatal lányként a tőrcsapattal szerzett második helyével, elcsendesítette a rosszakarókat. Eltelt négy esztendő s jött az újabb ötkarikás megmérettetés, ezúttal a messzi Kanadában. A magyar küldöttség a vártnál gyengébben szerepelt, mindössze négy aranyéremmel zárta a kanadai „kiruccanást”. A Magyarvándor atyja, a lólengés specialista Magyar Zoltán, a gerelyhajító Németh Miklós, a Csapó „Dudi” féle vízilabda-válogatott és a nők részéről, a tőrvívó Tordasi Ildikó szerzett olimpiai bajnoki címet.
A „juharleveles” országban aratott győzelme óta, senki sem nyert magyar színekben aranyérmet női tőrvívásban. Természetesen a páston meg kellett izzadni a győzelemért. A versenyzők három fordulót vívtak, majd a 16-os táblán Tordasi rögtön kikapott, így vigaszágra került. A „reményfutamban” sikerült javítani és bekerült a hatos döntőbe, ahol minden versenyző megmérkőzött egymással. A végén holtverseny alakult ki a magyar hölgy és az olasz Collino között. Első párharcukban 5:2-re kikapott az itáliai lánytól. Az aranyasszót, vagyis a visszavágót azonban 5:4-re Tordasi nyerte. Méghozzá úgy, hogy 4:4-es állás után egy akció közben átszakadt Ildikó sisakja. A baleset nyomát még ma is a homlokán őrzi… Edzői a behorpadt fejvédőt megpróbálták kikalapálni, de hiába. Csapattársa, Bóbis Ildikó sisakjában vívott tovább, s nyerte meg a végső asszót. Ez azért érdekes, mert van néhány fotó, amelyen az aláírás szerint Bóbis lett az olimpiai bajnok, ugyanis a sisakon szereplő rajtszám szerint ő lett az aranyérmes. Mi, magyarok viszont egy életre megjegyeztük Tordasi Ildikó nevét, aki Montrealban még egy bronzérmet is „összevívott” a csapattal. 1980-ban a moszkvai olimpián is elindult, akkor szintén harmadik lett a tőrcsapattal. A magyar vívósportot a világbajnokságokon és az olimpiákon szerzett tizenhárom érmével gazdagította.

Két szerelmétől sportolói pályafutása után sem tudott elszakadni. Nevezetesen a vívástól és az MTK-tól. Tordasi a fiatal generáció trenírozásába kezdett. Bár több mint húsz esztendeje edző, az olimpiai-életjáradék nélkül, nehezen tudna megélni az egykori bajnok. A szakértelem, rutin és tapasztalat, amit vívó évei alatt megélt, mind kevésnek tűnnek. Ráadásul, az a kevés pénz is később kerül a kezébe, így fizetés kiegészítőként sokszor megfordul vívóversenyeken, mint zsűritag. A gyerekeket azonban nem adná semmiért! A kicsik rajonganak érte, ragaszkodnak „Ildi nénihez”, aki saját csemetéiként szereti őket. Jelenleg hatvan gyermek vív az irányítása alatt. Nem egyszerű ekkora csoportot vezetni, törődni minden egyes palántával. Ildikó igyekszik a vívás segítségével megtanítani őket arra, hogy utolsó erejükig küzdjenek mindenért és mindenkiért. Ennek fényében, foglalkozásain csak az igazán kitartó gyermekek maradnak meg, akik tudják, hogy az áldozatos munkáért, egészséget, barátokat, felejthetetlen élményeket és a győzelem semmihez sem hasonlítható érzését kapják. De van még egy dogma Tordasi Ildikó listáján, talán a legfontosabb tétel. A klubhűség. A születésnapos negyvenharmadik éve áll, az MTK alkalmazásában. A patinás egyesület büszke lehet olimpiai bajnok tőrvívójára, aki egykori edzőjével Szőcs Bertalannal nap, mint nap azon fáradozik, hogy a fiatal tehetségekből gyémántot csiszolhasson. Úgy néz ki, Tordasi Ildikó a következő évtizedekben sem pihenhet, már csak azért sem, mert a hűséget nem években mérik…

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top